MERCEDES - AROCS 1930 - 4x2
Build year: 2018
crane truck
Price: on request
Your contact person
General
| Model | FL |
| Wheel drive | 4x2 |
| 1st use | 04-01-2016 |
| Chassis number | YV2T0X1A1FZ103645 |
| Mileage | 236.800 km |
| ID | 16.645 |
| Description | crane truck |
| Colour | white |
Engine/gear box
| HP | 255 pk |
| PTO | yes |
| Automatic | yes |
Wheelbase/axles
| Number of axles | 2 | |||||||||
0 mm 5900 mm | ||||||||||
| ||||||||||
Body/construction
| Construction | open loading container |
| Body length (interior measurements) | 6,10 m |
| Body breadth (interior measurements) | 2,48 m |
| Crane | yes |
| Crane make | Effer |
| Type of crane | 175/4S + JIB 3S |
| Radio control | yes |
| Crane working hours | 1283 |
| Crane range | 2m81 - 5.000 kg |
| Total weight | 18.000 kg |
| Tare | 11.650 kg |
| Load capacity | 6.350 kg |
Cabin
| Total seats | 2 |
| Sunscreen | yes |
| Flashing lights | yes |
| Digital tachograph | yes |
Extras
| Toolbox | yes |