MERCEDES - AROCS 2633 - 6x4
Build year: 2016
crane truck
Price: on request
Your contact person
General
| Type | 2636 |
| Model | Arocs |
| Wheel drive | 6x4 |
| 1st use | 03-02-2014 |
| Chassis number | WDB9642141L829130 |
| Mileage | 183.300 km |
| ID | 14.130 |
| Description | crane truck |
| Colour | green |
Engine/gear box
| HP | 360 pk |
| Euro standard | 6 |
| PTO | yes |
| Automatic | yes |
Wheelbase/axles
| Limited slip differential | yes | ||||||||||||
| Number of axles | 3 | ||||||||||||
0 mm 4500 mm 1350 mm | |||||||||||||
| |||||||||||||
Body/construction
| Construction | open loading container |
| Body length (interior measurements) | 6,39 m |
| Body breadth (interior measurements) | 2,52 m |
| Crane | yes |
| Crane make | HIAB |
| Type of crane | 144.3 |
| Radio control | yes |
| Gripper | Provided for grab |
| Rotator | Provided for rotator |
| Crane range | 4m60 - 3.100 kg |
| Total weight | 26.000 kg |
| Tare | 13.680 kg |
| Load capacity | 12.320 kg |
Cabin
| Radio | yes |
| Electric windows | yes |
| Total seats | 2 |
| Sunscreen | yes |
| Heated mirrors | yes |
| Digital tachograph | yes |
| Rear view camera | yes |
Extras
| Toolbox | yes |